Home » Корисне » Труби для теплої водяної підлоги: які краще, розрахунок кількості і варіанти монтажу

Труби для теплої водяної підлоги: які краще, розрахунок кількості і варіанти монтажу

Труби для теплої водяної підлоги: які краще, розрахунок кількості і варіанти монтажу

При виборі системи опалення для приватного будинку або нової квартири багато хто замислюється про відмову від традиційних батарей на користь теплої підлоги. Крім того, що така система дозволяє позбутися регістрів і труб, часто спотворюють відмінний інтер’єр, вона ще і більш комфортна. Довгий час особливою популярністю користувалися електричні теплі підлоги, але часто їх використання пов’язане з додатковими витратами на оплату електроенергії. Так і проводка в наших будинках часто далека від ідеалу та не витримує додаткового навантаження. Відмінною альтернативою електричної, може стати водяна система. Для її підключення досить вмонтувати в підлогу труби і підключити їх до вже наявного у вас котла. Але які труби підійдуть для теплої підлоги? Саме про це ми сьогодні і поговоримо.

Зміст

 • Які труби можна використовувати?
  • Варіант #1 – мідні труби
  • Варіант #2 – труби з металопластику
  • Варіант #3 – поліпропіленові труби
  • Варіант #4 – РЕХ-труби
 • Розрахунок необхідної кількості труб для системи
 • Що ще знадобиться для монтажу?
 • Монтаж і підключення трубопроводу
 • Альтернативні способи улаштування водяної підлоги
  • Полістирольна настильних система
  • Дерев’яна модульна система
 • У висновку

Які труби можна використовувати?

Відразу необхідно сказати, що в багатоповерхових будинках використання цієї технології обмежена. Якщо ви повністю переоборудуете систему опалення таким чином, то ваші сусіди зверху або знизу (це залежить від напряму подачі теплоносія) почнуть мерзнути, що неодмінно призведе до конфліктів і розглядів з комунальними службами. Та й дозвіл на подібні зміни отримати вам навряд чи вдасться. Все це дозволяє говорити про монтаж водяної системи теплої підлоги тільки в приватних будинках.

Основним елементом такої системи опалення є труби, від правильного вибору яких безпосередньо залежить якість роботи водяної теплої підлоги. Давайте розглянемо всі доступні на сьогоднішній день види таких труб.

Варіант #1 – мідні труби

Найкращим матеріалом для труб теплої підлоги є, безумовно, мідь.

1truba

Монтаж мідної системи опалення вимагає застосування спеціального устаткування, що можуть дозволити собі тільки професіонали. Так що, вибираючи для свого теплої підлоги мідні труби, будьте готові платити за їх встановлення

Саме такі труби використовуються в більшості європейських країн. Мідь володіє відмінною теплопровідністю і довговічністю. Єдиним, але дуже істотним недоліком таких труб є їх ціна.

Варіант #2 – труби з металопластику

ACD Systems Digital Imaging
ACD Systems Digital Imaging

Найбільш поширений варіант труб для теплої підлоги.

Варіант пристрою водяної підлоги з металопластикових труб по праву вважається найбільш збалансованим і продуктивним з-за високого ккд системи і її довговічності

Завдяки внутрішній прошарку з алюмінію вони мають непоганий теплопровідністю, а внутрішній і зовнішній шари полімеру роблять такі труби стійкими до пошкоджень і «заростання». Та й ціна цього матеріалу цілком доступна.

Варіант #3 – поліпропіленові труби

3trubaПоліпропіленові труби використовуються так само рідко, як і мідні, але з інших причин. Основним їх недоліком є досить великий радіус вигину – не менше 8 діаметрів. А це означає, що при товщині труби 20 мм, відстань від одного її відрізка до іншого буде не менше 320 мм, чого часто недостатньо.

Автор цієї системи вийшов з положення – він поклав поліпропіленові труби і скріпив їх спеціальними куточками

Варіант #4 – РЕХ-труби

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

РЕХ-труби або труби із зшитого поліетилену мають досить великою теплопровідністю і зносостійкістю. При цьому їх вартість невисока. Головним недоліком таких труб є те, що їх доводиться жорстко фіксувати при укладанні. В іншому випадку труба разогнется.

Фіксуються PEX труби або на арматуру, або на спеціальну підкладку (як робить фірма valtec, наприклад)

Розрахунок необхідної кількості труб для системи

Коли вибір підходять саме вам труб зроблений, прийшов час зробити розрахунок необхідної кількості матеріалу. Для цього слід накреслити схему укладання. Робити це зручніше за все на міліметровому папері, переносячи на неї розміри кімнати в масштабі. Крім того, необхідно виміряти і нанести на схему всі великі предмети меблів, які ви не плануєте переставляти. Укладання труб теплої підлоги під ними не рекомендована. На останньому просторі потрібно намалювати схему прокладки труб. Найбільш поширеними є способи укладання «змійка» і «спіраль».

Укладання труб першим способом спроектувати і виконати значно легше, але він має один істотний експлуатаційний недолік. Справа в тому, що в цьому випадку теплоносій надходить у систему теплої підлоги з одного боку кімнати і поступово по змійці направляється до іншої. По дорозі вода в системі остигає, а значить, найближча до врізки частина підлоги буде нагріватися значно більше, ніж найвіддаленіша.

5truba

При укладанні труб «змійкою» система буде працювати нерівномірно – частини статі, які ближче всього до колектора, буде тепліше інших

Прокладка труб по спіралі дозволяє значно рівномірніше розподілити температуру за рахунок того, що труба від врізки прямує до центру кімнати, а звідти назад до колектора.

6truba

Така прокладка труб в підлозі практично не передбачає різких вигинів (тільки один раз), але і прямих ділянок не буде. Це дає можливість застосувати труби з великим радіусом вигину. А ось матеріал, який не тримає форму, доведеться часто кріпити

Слід врахувати, що довжина труб в одному контурі не повинна перевищувати 60 метрів. Інакше теплоносій буде занадто сильно остигати, і система не буде ефективною. Приміщення великої площі доцільно розбити на кілька секторів, в кожному з яких прокласти окремий контур.

7truba

Многоконтурный водяна тепла підлога – мінімальна відстань між трубами диктується, як правило радіусом вигину того чи іншого матеріалу.

Від стін слід відступити на 15-20 см і накреслити план прокладки труб. Відстань між сусідніми ділянками труби не повинна перевищувати 35 см, інакше прогрів підлоги буде нерівномірним. У середньому, труба діаметром 16 мм здатна прогріти на 10-15 см поверхні в обидві сторони від себе.

Після того, як готовий креслення необхідно розрахувати протяжність труби. Для цього достатньо виміряти її на схемі і помножити на масштаб.

Що робити якщо не вистачило труби? І таке буває. Ось, як вийшов з цієї ситуації один майстер:

Що ще знадобиться для монтажу?

Отже, матеріал труб обраний і їх кількість розраховано. Тепер необхідно визначитися, які ще матеріали і пристосування знадобляться для монтажу системи:

 • Теплоізоляція. Під труби обов’язково необхідно прокласти шар теплоізоляції. Це може бути пінопласт або ЕППС.
 • Гідроізоляція. Мультифольга або поліетиленова плівка – гідроізоляція і додаткова теплоізоляція.
 • Демпферна стрічка. Укладається уздовж стін і між ділянками кімнати з різними опалювальними контурами. Вона призначена для того, щоб компенсувати розширення бетонної стяжки внаслідок нагрівання.
 • Арматурна сітка. Покликана зміцнити стяжку, і послужить основою, до якої будуть кріпитися труби.
 • Якірні дужки – спеціальні хомутики для кріплення труб.
 • Колектор для теплої підлоги. Це пристрій, який виконує функцію розподілу теплоносія по контурах. Якщо в системі декілька контурів різної довжини, колектор обов’язково повинен бути оснащений регулятором витрати. Це обумовлено тим, що при подачі рівної кількості теплоносія довгий контур буде грітися значно слабкіше, ніж короткий. У деяких випадках вода може зовсім не піти в більш довгий контур з-за високого гідравлічного опору.
 • Змішувальний вузол. Це пристрій необхідно в тому випадку, якщо не всі кімнати в будинку опалюються за допомогою теплої підлоги. У холодну пору року температура теплоносія, що подається на радіатори досить висока, а тепла підлога є низькотемпературної системою. Саме в смесительном сайті подається теплоносій розбавляється вже остившім до необхідної температури.

Монтаж і підключення трубопроводу

Порядок робіт тут наступний:

 • Починати необхідно з укладання теплоізоляційного матеріалу і демпферної стрічки.
 • Потім шар фольги або поліетилену. Всі стики цього шару необхідно проклеїти скотчем.
 • Поверх гідроізоляції укладаємо арматурну сітку, до якої і будуть кріпитися труби.
 • Встановлюємо колектор.
 • Приступаємо безпосередньо до прокладання труб. Приєднуємо край труби до колектора і починаємо укладати її згідно з планом. Кріпимо трубу до арматурної сітки. Якщо використовується металопластикові труби, хомутики потрібно встановлювати на відстані 1 м один від одного. Якщо ж ви віддали перевагу більш пружний матеріал, доведеться кріпити частіше.

Важливо! У місці, де труба перетинає демпферний шов необхідно надіти на неї спеціальну гофровану шину, яка допоможе запобігти пошкодження трубопроводу.

 • Коли весь контур покладений, підключіть другий його край до колектора.
 • Тепер необхідно провести випробувальний запуск системи. Для цього подайте в неї тиск, що перевищує робочий приблизно в 1,5 рази.
 • Якщо все гаразд, пора робити цементну стяжку. Для цього використовується цементно-піщаний розчин у пропорції 1:3 з додаванням пластифікатора. Необхідно просто залити ним підлогу, шаром до 30 мм В будівельних магазинах можна знайти «наливна підлога» призначений спеціально для систем теплої підлоги. Працювати з ним значно зручніше, але і ціна такої суміші значно перевищить вартість звичайного цементного розчину.
 • Залишилося тільки дочекатися висихання стяжки і підлогу готовий.

Детальніше про процес гідравлічного випробування:

Альтернативні способи улаштування водяної підлоги

Існують і значно менш трудомісткі способи монтажу водяної теплої підлоги, але і вартість їх значно вище. Розрахунок труби для теплої підлоги такої конструкції проводиться точно так само, як під бетонну стяжку.

Полістирольна настильних система

Ця система відмінно підійде в тих випадках, коли не можна збільшувати навантаження на несучі конструкції будівлі. Незамінна полістирольна система і в приміщеннях з низькими стелями. Вона складається з полістирольних пластин з вже готовими пазами під прокладку труб, самих труб і алюмінієвих пластин, що забезпечують рівномірний розподіл тепла.

8truba

Між таким теплою підлогою і чистовим покриттям рекомендується укладати спінений поліетилен (під ламінат або паркет) або ГВЛ (під керамічну плитку)

Дерев’яна модульна система

Ще один спосіб укладання труб, не передбачає «мокрого» процесу – дерев’яна модульна система. Вона виготовлена з ДСП з вже готовими пазами під прокладку труб. Така система ідеально підійде для дерев’яних будинків. Досить укласти між лад теплоізоляцію і закріпити дерев’яні модулі як звичайне листове підлогове покриття. Єдиною умовою є відстань між лагами не більше 60 см, а якщо ви плануєте чистову підлогу з керамічної плитки – 30 див.

У висновку

Як бачите, самостійний вибір труби для теплої підлоги і подальший монтаж такої системи не вимагають спеціальних навичок. Єдиний момент, який вам може знадобитися допомога фахівця – розрахунок потужності системи опалення. Усе інше ви можете зробити самі.

Check Also

Вікно, обладнане українськими «сонячними» жалюзями, може виробити до 100 кВт•год енергії на місяць

НАТАЛІЯ ФЕДОСЕНКО | 03.06.201612468 Комунальні послуги для простого українця – дороге задоволення. Разом з тим …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *